Marka başvurusu, e-imza ya da mobil imza kullanılarak yapılabileceği gibi rezervasyonlu sistem ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Rezervasyonlu Başvuru

E-imza ya da mobil imza sahibi olmayanlar, kimlik numarası veya vergi numarası  ile çevrimiçi evrak sistemine giriş yaparak başvuru işlemini başlatabilmektedir. Bu şekilde rezervasyonlu sistem aracılığıyla oluşturulan başvuru formunun 30 gün içinde gelen evrak birimine elden ya da posta yolu ile teslim edilmesiyle başvuru işlemi tamamlanmaktadır. Rezervasyonlu sistem aracılığıyla yapılan başvurunun başvuru tarihi, formun oluşturulduğu tarih değil, Kuruma teslim edildiği tarih olacaktır.

Çevrimiçi Başvuru

E-imza ya da mobil imza sahipleri, başvuru işlemini, e-imza ya da mobil imzaları  ile  çevrimiçi evrak sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilmektedir. Bu  şekilde  çevrimiçi  yapılan başvurunun başvuru tarihi, başvuru formunun usulüne uygun olarak doldurulduğu tarihtir.

Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hususlara uygun olarak, eksiksiz hazırlanan başvurular Kurum tarafından başvuru tarihi, saati ve dakikası itibariyle işleme alınmaktadır.

Marka    başvurusunun    nasıl    yapılacağı    hakkında    ayrıntılı    bilgi    için    bkz. https://online.turkpatent.gov.tr/CES/dosyalar/online_kilavuz.pdf
 

1
Paatent.com Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.